Haber

Çin, Tayvan liderinin ABD ziyaretine karşı çıktı

PEKİN, 13 Ağustos (Xinhua) — Çin Devlet Konseyi Tayvan İşleri Ofisi Sözcüsü Zhu Fenglian, Tayvan bölgesi başkan yardımcısı Lai Ching-te’nin herhangi bir isim veya bahaneyle ABD’yi ziyaret etmesine açıkça karşı çıktı. .

Zhu, Pazar günü Lai’nin “geçiş kartı” için New York’a yaptığı ziyaretle ilgili bir soruya yanıt olarak bu konuşmayı yaptı.

Çin’in Lai’nin ABD’den “transit transit” konusundaki tutumunu birçok kez net bir şekilde dile getirdiğini belirten Zhu, Çin anakarasının Lai’nin bağımsızlık gündemiyle ABD’den destek isteyerek Tayvan’a zarar verme hamlelerine kesinlikle karşı olduğunu söyledi. o yaptı.

Sözcü, “Tayvan’ın bağımsızlığından” yana olan ayrılıkçıların her türlü ayrılıkçı faaliyete göz yummalarına ve destek vermelerine ABD’nin kesin olarak karşı çıktığını vurguladı.

Zhu, kendisini Tayvan’ın bağımsızlığı için çalışan pragmatik bir kişi olarak tanımlayan Lai’nin “Tayvan’ın bağımsızlığı” için inatla ayrılıkçı bir duruş sergilediğini belirtti.

Lai’nin seçilmesi için bencil kazanımlar elde etmek adına “transit geçiş” bahanesiyle Tayvan’ı sattığını belirten Zhu, bunun Tayvan halkının çıkarlarına zarar vereceğini ve Tayvan Boğazı’ndaki barış ve istikrarı baltalayacağını belirtti. kişi olduğunu söyledi.

Zhu, “Tayvan Boğazı’nda barış ve istikrar ile Tayvan’ın bağımsızlığı su ve ateşin ortasında olamaz” dedi.

Ayrılıkçı güçlerin “Tayvan’ın bağımsızlığını” destekleyen bu hamlelerinin Tayvan halkının egemen barış, kalkınma, mübadele ve işbirliği iradesiyle çeliştiğini belirten Zhu, “Bu hamleler sonunda Tayvan’ı tehlikeli bir savaş alanına çekecek ve Tayvan vatandaşlarına felaket getirin, o getirecek” dedi.

haber-senirkent.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu