Haber

El Ezher Kurumu Gazze’deki Katliamları Kınadı

Mısır’ın köklü üniversitelerinden El Ezher Enstitüsü, Gazze’de saf sivillerin “vahşice” katledildiğini belirterek, Arap ve İslam ülkelerine Filistin’e yardım eli uzatmaları ve tüm imkanlarıyla destek olmaları çağrısında bulundu.

El Ezher Kurumu, sosyal medya hesabı Facebook’ta, “Allah’ın selamı, gurur ve kararlılığın simgesi Gazze’deki masum halkın ve Filistin direniş gücünün üzerine olsun.” sözleriyle başlayan bir bildiri yayınladı.

Açıklamada hastanelerin bombalandığı, cami ve kiliselerin yıkıldığı, masum sivillerin, çocukların, kadınların ve gazetecilerin vahşice öldürüldüğü belirtildi. “Çıplak göğüsleri ve zayıf bedenleriyle, insani ve ahlaki değerlerden yoksun, Allah’ın kalplerinden rahmetini aldığı terör ordusunun ateşine direnenlere selam olsun.” kelimeler kullanıldı.

Açıklamada Gazze halkının cesaretine övgüde bulunularak, “Selam olsun kahramanlar. Siz savaş gemilerine, füzelere Allah’a olan inancınızla korkmadan direniyorsunuz.” Onun sözleri yer aldı.

Açıklamada Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres’in Gazze’ye destek veren duruşuna da değinildi.

Guterres’in “cesur ve kahramanca” duruşunun takdirle karşılandığı belirtilirken, “Gazze’ye yönelik saldırının korku ve nezaket göstermeden durdurulması çağrısında bulunduğu” belirtildi.

Açıklama şu ifadelerle tamamlandı:

“Ezher, Gazze’de yaşanan bu vahşi katliamları kınayan, sessiz kalmayan, Siyonistlerin saldırılarına, çocuk ve masum cinayetlerine son verilmesini talep eden tüm özgür halkların duruşunu desteklemektedir.”

El Ezher Kurumu ayrıca tüm Arap ve İslam ülkelerine Filistin’e yardım eli uzatmaları ve tüm imkanlarıyla destek olmaları çağrısında bulundu.

İsrail’in Gazze saldırılarında son durum

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin El Kassam Tugayları, 7 Ekim sabahı İsrail’e kapsamlı bir baskın başlattı.

İsrail ordusu da Gazze Şeridi’ne yoğun hava saldırıları başlattı.

İsrailli yetkililer, Gazze’den yapılan saldırılarda 312’si asker olmak üzere 1.400 İsraillinin öldüğünü, 5.132 kişinin de yaralandığını açıkladı.

Gazze’deki Filistin Sağlık Bakanlığı, İsrail’in baskınlarında 3 bin 457’si çocuk, 2 bin 136’sı kadın olmak üzere 8 bin 306 Filistinlinin öldürüldüğünü, 21 bin 48 kişinin de yaralandığını bildirdi.

İşgal altındaki Batı Şeria’da İsrail güçlerinin ve Yahudi yerleşimcilerin saldırılarında 122 Filistinli öldü, yaklaşık 2 bin Filistinli de yaralandı.

İsrail bombardımanında Gazze’de 35, Lübnan’da ise 1 gazeteci hayatını kaybetti.

İsrail’in abluka altındaki Gazze Şeridi’ne yoğun saldırıları nedeniyle bölgedeki sabit hat, cep telefonu ve internet iletişim hizmetleri durma noktasına geldi.

İsrail ordusu, 26 Ekim’den itibaren sınırlı kara operasyonlarını genişletmeye başladı ve hava saldırısının dozunu daha da artırdı.

Binlerce yaralı ve sivilin bulunduğu Gazze’nin en büyük sağlık tesisi olan Şifa Hastanesi de İsrail ordusunun hedefi oldu.

İsrail ordusu ile Hizbullah arasında 8 Ekim’den bu yana yaşanan çatışmalarda şu ana kadar 48 Hizbullah üyesi ve 4 İsrail askeri hayatını kaybetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu